Як розвивати дитину вдома

У ситуації, що склалася, багато батьків почали розуміти, як важко займатися розвитком дитини і виявляти їй належну увагу. Звичайно, кожен батько хоче, щоб його дитя якомога довше було безтурботним, не важливо, вміє воно у 6 місяців сидіти на горщику, тримати ложку і розрізняти кольори. Безтурботність це добре, але чим раніше дитина почне впізнавати зовнішній світ, тим швидше вона до неї звикне і впевнено почуватиметься. Роботу над розвитком необхідно починати з домашніх умов, не важливо, чи батьки планують водити в сад чи ні, варто почати саме з дому. Звичайно, не варто з перших днів життя починати вивчати алфавіт та таблицю множення, це може відбити будь-яке бажання займатися. Важливо зберегти баланс ігрового часу та навчання.

З чого важливо розпочати розвиток

Кожна дитина повинна розуміти, коли вона має час на ігри, а коли на заняття, найкраще поєднувати ці два заняття і показати, що грати можна пізнавально. Основними правилами у розвиток дитини можна назвати:

Методики раннего развития ребенка в домашних условиях
 • Ігри. Якій дитині не сподобатися граючи пізнавати щось нове, це чудовий варіант зацікавити дитину і показати їй, що у світі повно цікавих знань, які важливі для кожної людини.

 • Фантазії. Світогляд у дітей інший, батькам варто уявляти себе дітьми під час гри, так дитина почуватиметься у своєму середовищі, стане більш відкритим і зможе швидше отримати необхідні знання.

 • Чесність. Якщо у батьків немає бажання займатися з дитиною, вона це відчує. Варто бути щирим, не робити це через силу і з поганим настроєм, дитина точно ні в чому не винна.

З перших місяців дитина може вже сприймати важливу для неї інформацію, здавалося б, вона просто є і спить, як вона зможе дізнатися для себе щось нове. Справа в тому, що людина сприймає все через образи та голоси, так мама періодично співає колискову англійською може започаткувати знання дитини іноземної мови. При розмовах важливо змінювати інтонацію, підвищувати її, де це необхідно та знижувати, для кращого сприйняття. Влаштувавши невелику екскурсію по будинку з малюком на руках, можна придумати розповіді про предмети або зображення, так сприйняття буде ще яскравішим.

Методики раннього розвитку дитини на домашніх умовах

Є мільйон технік, реклам онлайн-курсів або книг, які вчать як розвивати дитину в домашніх умовах, але нічого не зрівняється з історично відомим на весь світ педагогом Марією Монтессорі, яка визначила способи педагогічного мислення та правильного розвитку дитини, щоб пристосувати її не лише до садочку, школі, але й до життя. Сьогодні багато садочків готові прийняти дітей та займатися за методикою відомого педагога, але відмінністю від інших занять дана методика дозволяє розвиватися дитині вдома. Методика надає кілька напрямків для різного віку дітей, щоб у будь-якому віці він зміг одержати необхідну для життя інформацію. Серед напрямків занять можна виділити такі:

 • Орігамі. Кожна дитина любить папір, нехай у маленькому віці вона її м’ятиме, терзатиме і гризтиме, але так вона відчує її на дотик. У старшому віці можна скласти фігурки.

 • Риболовля. Досить розкласти ґудзики, конструктор, великі бусинки у тарілку з водою та дати ложку для вилову деталей. Така гра не тільки розвиває моторику, можна вивчати кольори та форми, дістаючи їх по черзі.

 • Миття посуду. Потрібно мати тарілку з водою та губкою переносити воду в іншу миску, так дитина навчиться бути терплячою, почне краще концентрувати свою увагу на важливих речах, розвиває моторику.

 • Приготування їжі. Якщо у молодшому віці можна видати ряд каструль та кришок до них, попросивши дитину підібрати необхідну кришку під розмір каструлі, то у більш усвідомленому віці можна попросити допомогти на кухні з приготуванням, дати дитячий пластиковий ножик, попросити нарізати фрукти, це буде чудовою практикою для майбутнього .

 • Прибирання. Якщо розсипати макарони чи крупу, можна запропонувати дитині зібрати їх за допомогою совка та віника, ще нікому не завадило вміння підмітати підлогу, крім цього така гра допоможе розвинути дрібну моторику.

Займаючись періодично, можна буде побачити результати, завдяки таким іграм, дитина зможе отримати не тільки позитивні емоції, дізнатися про щось нове, але й отримати корисну інформацію, яка з часом їй знадобиться у дорослому житті. Саме адаптація до життєвих ситуацій допоможе розвивати в дитині не тільки якості та знання необхідні у школі, але й без яких не обійтися у повсякденному житті поза школою чи садком. Найголовніше, цю методику можна використовувати як на дітях молодшого віку, так і на дошкільниках.

Що стосується школярів, їм важливо відволіктися від завдань, які задають у школі, щоб це не приносило тягар і не дратувало дитину, важливо прищепити йому інтерес до навчання. Граючи з дитиною, можна зробити завдання з уроків, а щоб вона розвивалася поза школою, можна зайняти її фізичними навантаженнями, легка розминка – відмінний спосіб відволіктися від занять. Щоб дитя не втратило інтерес до навчання та розвитку, важливо з маленького прищеплювати інтерес до читання, нехай це буде просто розгляд картинок та читання на ніч батьком, це буде великим кроком до того, щоб зацікавити дитину. Подаючи інформацію в ігровій формі, навіть здавалося б найскладніше завдання математики можна буде вирішити набагато простіше.

Періодизація дитячого розвитку

Ігри з дитиною будуть залежати від того, в якому віці, а також від її сприйняття. Сьогодні можна знайти розвиваючі ігри на будь-який вік, наприклад:

 • Період дитинства від 2 місяців до 1 року. У цьому віці дитина тільки пізнає себе, починає впізнавати свій вигляд у дзеркалі, вона дуже прив’язана до матері і шукає в ній свою опору. Період закінчується кризою, тоді відбувається великий стрибок як і зростанні, і у розвитку. У цьому віці немовля лише починає вивчати світ.

 • Період раннього дитинства віком від 1 до 3 років. У цьому віці дитина прагне все вивчити, доторкнутися і найголовніше спробувати на зуб. Діти у цьому віці починають говорити, тому їм буде цікаво абсолютно все. Звичайні іграшки все частіше виходитимуть на перший план, тепер дитина хоче вивчати техніку, меблі. Починає розвиватись моторика.

 • Період дошкільного дитинства віком від 3 до 7 років. Тут дитина вже почувається на рівні з дорослим, тому для даного віку характерні не тільки розвиваючі ігри, а й постійне спілкування та обговорення ситуацій. Розвивається уява і в іграх тепер можна заміняти одні предмети на інші.

 • Молодший шкільний вік від 7 до 11 років. Тут уже розвиток йде до планування, формування волі, а також поведінки як у дорослої людини. Починає розвиватись теоретичне мислення. Так як у цьому віці людина вже йде до школи і починає соціальне життя, вона отримує безліч різних знань та розвиток відбувається вже на новому рівні.

 • Молодший підлітковий вік від 12 до 15 років. У цьому віці починається статевий дозрівання, розширюється сфера соціальної активності, виникає почуття дорослості. Дитина в такому віці хоче бачити себе дорослою, починається шлях до самосвідомості та прийняття себе.

 • Старший підлітковий вік від 15 до 17 років. У цьому віці людина починає визначатися з особистісними та професійними характеристиками, змінюється стиль життя та напрямки. Цей вік – прямий перехід у доросле життя.

Як можна побачити, розвиток дитини відбувається з самого її народження і до підліткового віку. Після того, як настає підлітковий період, все кардинально змінюється, тому ще в дитячому віці важливо проявляти багато уваги розвитку дитини.

Види розвитку дитини

У сучасному світі є дуже багато ідей того, як розвивати дитину у всіх напрямках. Завдяки цікавим ідеям, батьки можуть не лише прикрасити своє дозвілля та відвернути чад, але й надати їм справді корисні навички навіть із самого раннього віку.

Фізичне

Мова не тільки про прищеплення дитині фізичних навантажень з дитинства, а й у веселих іграх. Починаючи з 1-3 років, дитині можна показати як збирати іграшки і це буде своєрідний фізичний розвиток. У старшому віці можна запропонувати дитині різні види спорту, катання на роликах чи велосипеді. Саме батьки мають показувати своїм прикладом, що важливо регулярно підтримувати свою фізичну форму та вести здоровий спосіб життя.

Пізнавальне

Дитина починає пізнавати світ із самого народження, тому важливо показати все, що їй сподобалося, а найголовніше, дати помацати на дотик, а іноді навіть на зуб. У віці від 1 року можна давати дитині прозору пластикову коробочку, в яку можна накидати різних яскравих дрібних деталей. Закривши міцно коробку, можна дати дитині. Він вивчатиме всі предмети всередині цієї іграшки. Для старших дітей можна влаштовувати спільні експерименти, наприклад, зробити кратер вулкана з пластиліну, всередину нього покласти кілька ложок соди і залити оцтом. Вийде справжнє виверження вулкана в домашніх умовах.

Сенсорне

Сенсорний розвиток можна щепити з самого дитинства. Поклавши в одну коробку кілька предметів різної форми, дитина може мацати їх і діставати, вивчаючи форми та кути. Коробочку можна зібрати за кольором, формою або навіть за смаком. Важливо, щоб дитина почала вивчати предмети, мацала їх і навіть пробувала на смак. Головне, щоб предмети були маленькими і гострими.

Музичне

Цей розвиток не закінчується на включенні музики. Іноді можна залучити дитину до гри за допомогою музики. Наприклад, можна посадити дітей у коло і дати їм невеликий м’ячик. Увімкнувши мелодію, дітки будуть передавати один одному м’яч, коли музика припиняє грати, учасник якого виявляється м’яч у руках – вибуває з кола. Така навичка тренуватиме реакцію, а також запам’ятовуватиме різні веселі мелодії. Також дитині можна включати іграшки або купити дитячий музичний інструмент.

Мовне

Розвивати мовлення можна не лише читанням у голос, а й вивченням скоромовок. Таке заняття як передбачає контроль інтонації, а й швидкості, і навіть чіткості вимови. Сьогодні можна знайти скоромовки навіть для тих, хто тільки навчився говорити, наприклад: “В Івана рубашка, в рубашці кармашки”, “У маленької Зіни зайка спить в корзині”, “Білі барани били в барабани” та інші.

Дрібна моторика

Розвивати дрібну моторику дозволять іграшки, заняття з пластиліном, вироби з паперу з дрібними деталями або ігри з доміно. З пластиліну можна зліпити вихованця або цілий кошик фруктів. З паперу можна зробити маленьких птахів чи жабу, які матимуть рухомі частини чи механізми. Такий варіант дозволить зайняти дитину новою цікавою справою та навчити її роботі, яка має дрібні деталі.

Творче

Творчі навички також варто розвивати від народження. Можна дитині давати олівці, пензлики або барви для прояву своєї творчості. З першого разу може не вийти, але так як це творчий розвиток, важливо, щоб дитина працювала з різними матеріалами (фарби, тканина, шерсть, пластик) і виражала своє бачення різних речей.

Соціальне

Соціальний розвиток починається не тільки з ровесниками малюка, який тільки пішов на дитячий майданчик або в сад. Важливо також підтримувати розмову з дорослими. Не варто говорити з дитиною як з маленькою, важливо питати її думку з приводу навіть складних для неї тем. Така навичка не лише наближатиме її до соціалізації, а й висловлюватиме свою думку.

Математика

Математику можна розвивати вже з 3-х років. Попросіть дитину порахувати іграшки, поки вона їх складає або ж на полиці кількість книжок. Такі дрібні завдання дадуть основу для математичних знань. Для старших дітей важливо також виявляти увагу і не думати, що в школі нададуть усі необхідні знання. Іноді пропустивши одну тему або поганий вчитель, який не пояснює нормально матеріал, можуть геть-чисто відбити бажання вивчати математику.

Логіка

Логічні знання можна здобувати шляхом ігор. Наприклад, можна навчити дитину грати в шахи, шашки, нарди, вирішувати судоку або танграм. Граючи в такі логічні заняття, можна побачити, що дитина починає логічно мислити та шукати виходи із ситуації за допомогою ходів чи підрахунків.

Побутові навички

Не варто думати, що дітей краще не підпускати до побутових справ. Насправді вони можуть допомогти нарізати салат дитячим негострим ножем. Можна дати тісто та показати як ліпити вареники або разом замісити тісто для кексів. Навчаючи дитину миттям посуду або підмітання підлоги, можна навчити її самостійності.

Советы как развивать ребенка дома

Немає грошей на покупку іграшок для дитини, що робити

Якщо немає грошей для покупки іграшок або розвиваючих ігор дитині, можна оформити кредит онлайн та купити чаду іграшку його мрії. Таку позику можна отримати на карту всього за 15 хвилин. Заявку можна подати в онлайн-режимі, навіть чекаючи черги в магазині. Якщо варіант із позикою не підходить, можна самостійно вирішити питання. Насправді придумати різні іграшки із підручних матеріалів – просто. Можна взяти пляшку і накидати в неї крупи, це буде найкращим рішенням замість брязкальця. Для старших дітей, можна взяти ляльку і кілька старих клаптиків тканини і разом зробити вбрання. Можливостей та ідей завжди дуже багато, тому важливо лише використовувати ідеї та залучати дитину не лише до ігор, а й до розвитку.

Підсумки

У будь-якому віці важливо виявляти увагу до дитини цікавитися її успіхами, заохочувати за хороші оцінки та її досягнення, стежити за її інтересами. Все це лише позитивно вплине на його розвиток та допоможе отримати корисні знання та досвід. Не варто ігнорувати бажання дитини розвиватись. Стаючи батькам, важливо розуміти всю відповідальність і намагатися робити все можливе для того, щоб дитина була всебічно розвинена і мала цікаве та захоплююче дитинство.

Рейтинг:


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

three × 5 =


pinup
logo
insta fb youtube tg pinterest viber
DMCA.com Protection Status