У яких ситуаціях можна оскаржити заповіт

Дуже часто нерухомість стає предметом суперечки між спадкоємцями та тими, хто не отримав права на власність. Сьогодні можна побачити, що понад 60% заперечень подають найближчі родичі, на думку яких вони “обділені” такою заслуженою спадщиною.

Як оскаржити спадщину за законом

Якщо людина не склала заповіт, то за законодавством його майно має бути розділене порівну між усіма, хто міг би претендувати на нього, до цього списку входять також непрацездатні громадяни і діти, які не досягли повноліття. Є й такі категорії людей, які претендують на спадщину незалежно від наявності самого заповіту. На практиці можна зустріти претендентів на спадщину, які мешкали окремо від заповідача, найчастіше це непрацездатні діти від другого шлюбу. Насправді згідно із законодавством на право спадщини мають право подружжя, діти, а також батьки, вони можуть отримати щонайменше половину з усієї частки.

Які терміни встановлені законом для заперечення заповіту

Юридично заповіт починає діяти лише після смерті людини, яка склала його. Відповідно, саме доручення можна заперечувати лише після смерті людини. Для оскарження виділяють до 3 років від дня, коли людина дізналася про порушення своїх прав.

Хто має право оскаржити останню волю померлого

Документ може бути оскаржений та визначений не справжнім за позовом заінтересованої особи. У законі не зазначено, хто саме може входити до категорії людей, які мають право спростувати останню волю померлого, але все ж таки це можуть зацікавлені особи, права яких були порушені. До списку, які мають право оскаржити, входять:

  • спадкоємці за законом (діти, подружжя, батьки);

  • спадкоємець з іншого доручення;

  • відмовник (особа, на користь якої здійснено заповідальну відмову).

Саме ці люди мають змогу право оскаржувати документ.

Підстави для спростування заповіту

Заповіт має односторонній порядок складання і може бути визнаний недійсним, якщо права людини порушені. Іноді спадкодавець може бути хворий і може бути в неадекватному стані, щоб оформляти папери на заповіт. Якщо заповіт було створено дієздатною людиною, але в такому стані, що вона не розуміла, що відбувається, за рішенням суду така угода може бути скасована і стати недійсною.

Важливо розуміти, що оцінка заповідача повинна проводитися судмедекспертом, який повинен дати оцінку того, наскільки адекватно поводиться людина і чи може він складати заповіт. Судмедексперти виділяють психічні розлади, які найчастіше можуть вплинути на подальше заперечення заповіту, серед таких розладів можуть бути шизофренія або параноя.

Бувають і такі випадки, коли є негідні спадкоємці, вони заважають прямим спадкоємцям чи спадкодавцю у прийнятті рішення. Сьогодні за законодавством можна виключити таких негідних спадкоємців та списку претендентів на заповіт. Спадкоємцям достатньо довести, що негідні спадкоємці намагаються навмисне отримати спадщину або роблять усе проти спадкодавця. Наприклад син убив батька спадкодавця навмисно, тоді спадщина передається іншому по черзі спадкоємцю, якщо вбивство було скоєно як самозахист, тоді суд розбирає цю ситуацію інакше і дає право спадкоємцю отримати спадщину правомірно.

Процедура заперечення спадщини

В каких ситуациях можно оспорить завещание?

Процедура заперечення відбувається таким чином:

  1. відкривається спадкова справа;

  2. збираються усі документи;

  3. складається позовна заяву;

  4. оплачується держмито;

  5. подаються документи до суду;

  6. розглядається справа;

  7. набирає чинності судове рішення.

Саме так відбувається процедура заперечення спадщини.

Чи можна заперечити заповіт на квартиру і хто може це зробити

Доручення на квартиру можна спростувати, як і документи, де спадкоємцю припадає інше майно. Спочатку важливо піти до суду за місцем прописки спадкодавця або за адресою квартири. Строк, за яким можна подати позов, буде тоді, коли заповіт буде відкрито у нотаріуса. Якщо в районному суді отримано відмову, можна звернутися до обласної чи верховної. Зрештою, якщо документ визначено як несправжній, його розподіляють по спадкоємцям, покликаним за законом.

Де взяти гроші на нотаріальні послуги

Навіть у державного нотаріуса ціна за консультацію досить велика. Не всі можуть дозволити собі сплатити за послуги нотаріуса, але якщо справа дійшла до оскарження спадщини, то можна оформити швидку онлайн-позику за 15 хвилин і сплатити всі послуги. Такий варіант допоможе швидко вирішити фінансове питання без переплат.

Висновок

Важливо пам’ятати, що випадки зі спадщиною та самим заповітом можуть бути різними, тому перш за все про те, щоб спадок перейшов у надійні руки, спадкодавцю варто ретельно скласти документ, щоб у разі його смерті у спадкоємців не виникало нерозуміння та спірних моментів. Хорошим варіантом буде або за життя передати право майна гідному спадкоємцю та переписати на нього, або звернутись до досвідченого нотаріуса, який потурбується про те, щоб розпорядження було складено за всіма законодавчими вимогами.

Рейтинг:


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

5 × 2 =


pinup
logo
insta fb youtube tg pinterest viber
DMCA.com Protection Status