Заступник комітету Верховної Ради з питань цифрової трансформації Єгор Чернев відповів, що з 2022 року в Україні будуть запроваджені нові правила для IT-бізнесу, які мають на увазі використання Дія Сіті. Завдяки таким змінам буде зменшено податкове навантаження, для фахівців запровадять нові правила роботи, які будуть гнучкішими, навіть ніж фріланс.
Цілі та переваги Diia City
Метою таких змін є галузь IT по ВВП країни була в 10%, на сьогоднішній день це лише 3,5-4%. В результаті використання правового режиму Україна стане хабом Центральної та Східної Європи, в якому не буде певних кордонів для інвестицій, а українці та підприємці з усього світу матимуть можливість реалізовувати будь-які ідеї в реальність.
Серед основних переваг Diia City варто виділити:
Гнучка співпраця. Резиденти Diia City мають можливість отримати зручні умови роботи, які більш комфортні ніж фріланс. У системі вводиться поняття як GIG-працівник, вони матимуть права на співпрацю з компаніями як у сьогоднішньому випадку працюють ФОП. Варто розуміти, що до додавання всіх можливостей, які мають ФОП сьогодні, у GIG-працівників буде можливість отримати соціальні гарантії (відпустки, лікарняні та соціальну допомогу, яку держава пропонує найманим працівникам).
Захист для учасників. Diia City захищатиме компанії від правоохоронних органів, які (з різних причин) під час обшуків забирають сервери. Такі дії можуть паралізувати роботу на невизначений час, адже цей прийом діятиме навіть як інструмент тиску на компанії. Але у Diia City пропонуються зміни до Кримінального кодексу, після чого обшуки буде провести дуже складно. У свою чергу правоохоронні органи мають отримати згоду від прокурора, таке рішення буде запобіганням зловживанням.
Зрозумілі договори іноземних інвесторів. За кордоном українських фахівців цінують, їх беруть на роботу світові організації або вони самостійно влаштовуються в аутсорсингові компанії, які “продають” айтішників за велику ціну. Але слід визнати, що інвестори самі не заходять на український ринок для пошуку працівників. Справа в тому, що інвестори знають про Україну лише те, що в країні застарілий Трудовий кодекс, корупція, недосконала судова система та й відстає загалом у веденні бізнесу від сусідніх країн Європи. Інвестори можуть шукати собі працівників в Україні лише через вже відомі компанії Щоб не було такої складної схеми роботи, Diia City пропонує прозорі умови та зрозумілі договори на рівні іноземних інвесторів.
Які нові податки пропонують для ІТ
В інноваціях, які надалі обіцяють здобути привабливість IT-бізнесу в Україні, виділяють кілька:
Практично всі IT-компанії в Україні працюють із ФОП. Такий варіант співробітництва є набагато простішим, ніж робота з набором штату. По суті компанії наймаючи ФОП (малий бізнес), використовують їх у великому бізнесі. У планах перекладати на офіційне працевлаштування всіх працівників, де між роботодавцем та фахівцем буде складено контракт.
За нових умов будуть дотримані всі переваги по податках за якими компанії та влаштовують людей працювати до них у статусі ФОП. У Diia City є кілька переваг, серед них Єдиний соціальний внесок із однієї мінімальної зарплати, військовий збір 1,5%, а також зниження податку на доходи фізосіб до 5%, як і у підприємців.
Окрім цього, пропонується брати податок не на прибуток, а на виведений капітал. Наприклад, зараз податку з прибутку 18%, а планується 9%.
Умови для пільгового оподаткування
Вже сьогодні можна зрозуміти, що пільгові ставки матимуть змогу отримати не всі. Законодавство прописує кілька нюансів із цього приводу:
пільги будуть розповсюджені лише на тих працівників, які в економічній діяльності, їх список буде визначений Мін Цифрою;
великий відсоток працівників у компаніях – це люди, які зовсім не належать до цієї сфери, то всього вийде до 30% працівників спеціальності;
необхідно сплачувати військовий збір.
Такі умови планується в майбутньому, але оскільки чіткого визначення пільгового оподаткування, то, швидше за все, такими умовами буде користуватися дуже мала частина ринку.
Питання та відповіді
Хто може стати учасником Дія City
Учасником може стати кожен бажаючий, найголовніше, відповідати кільком критеріям, а саме: дослідження та розробки програмного забезпечення, створення та тестування програм, а також надання інших програмних продуктів в онлайн-режимі. Також Дія City виділяє 2 різні напрямки (стартапи та досвідчені компанії), тому у них будуть різні додаткові вимоги. Для стартапів потрібен бізнес-проект, а також напрям роботи в Дія City та IT-КВЕДи. Для досвідчених організацій, які працюють досить довго, знадобиться направлення роботи в Дія City та IT-КВЕД, кількість фахівців не менше 9-ти осіб, середня заробітна плата у яких не менше 1 400 доларів, а також прибуток від роботи в IT не менше 90 %.
Як стати учасником
Якщо компанія відповідає всім критеріям, їй потрібно просто пройти реєстрацію на сайті. Достатньо подати заявку і компанія одразу стане учасником.
Дія Сіті – добровільний крок
Якщо бізнес хоче перейти до Дія Сіті, йому достатньо буде подати заявку на сайті. Ніхто не змушуватиме працівників йти сфери переходити на цю платформу. Для тих, кому зручно працювати за старою системою – може на ній залишатися.
Коли працюватиме Дія Сіті
Планується, що робота Дія Сіті розпочнеться у першому півріччі 2022 року, вже у цей період можна буде побачити перших учасників.
Чому такий крок важливий не лише для IT-бізнесу
За розрахунками, через 5 років після впровадження програми, йти ринок буде збільшено вдвічі, кількість працівників та нових робочих місць стане до 450 000. Буде збільшено ВВП, що позначиться позитивно на всіх жителів країни. Крім цього, така система дозволить надати ще по 6 робочих місць поза IT-галузою, адже кожному програмісту треба щось купувати, десь є чи відпочивати.
Висновки
Система новацій в IT-сфері у 2022 році передбачає певні зміни. Всі зміни дозволять зменшити податкове навантаження для працівників компаній у сфері і отримувати більше переваг від роботи, а завдяки Дія City, можна буде отримати ще більше переваг та зручних опцій.